Alerty BIK warto założyć z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że błyskawicznie otrzymasz informację o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane. Ale nie tylko, bo dowiesz się również np. o próbie wyłudzenia abonamentu komórkowego. Z tego wpisu dowiesz się, jak działają powiadomienia Biura Informacji Kredytowej.
Alerty BIK: jak założyć i ile kosztują?
Aby założyć Alerty BIK, należy przejść na tę stronę Biura Informacji Kredytowej i zarejestrować się. Zrobisz to w kilka minut bez wychodzenia z domu. Roczny koszt Alertów BIK to 24 zł.
Jak działają Alerty BIK?
Alert BIK otrzymasz SMS-em lub mailem. Stanie się to dokładnie w momencie, gdy w Biurze Informacji Kredytowej pojawi się zapytanie o Twoją historię kredytową przez podmiot współpracujący z BIK – np. przez bank komercyjny, bank spółdzielczy, SKOK czy firmę pożyczkową. Jeśli nie ubiegasz się właśnie o kredyt, nie kupujesz nic na raty, a nie poręczasz kredytu, może być to sygnał, że ktoś chce wziąć na Ciebie pożyczkę.
Alerty BIK zadziałają również w momencie, gdy jakaś firma/instytucja złoży zapytanie na Twoje dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Z rejestru tego korzystają np. firmy telekomunikacyjne, spółki energetyczne, jednostki samorządu terytorialnego, firmy leasingowe czy faktoringowe. Dowiesz się więc np., że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy z drogim telefonem na Twoje dane lub też w Twoim imieniu chce zawrzeć umowę na dostawę gazu czy wziąć leasing.
Alert BIK przyjdzie do Ciebie w kilku innych sytuacjach. Opisuję je poniżej.
Dostałem/am alert z BIK. Co robić?
Alerty BIK ofertują cztery rodzaje powiadomień:
- ochrona przed wyłudzeniem. Otrzymasz powiadomienie SMS i/lub e-mail w momencie, gdy do BIK lub BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o Twoje dane. W alercie znajdą się: nazwa instytucji pytająca o Twoje dane, data złożenia wniosku oraz numer infolinii BIK. Jeśli uznasz, że jest ryzyko wyłudzenia zobowiązania, jak najszybciej skontaktuj się z BIK pod numer 22 348 4444
- kontrola finansów. Alert otrzymasz również w przypadku, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie Twojego lub poręczonego przez Ciebie kredytu. Powiadomienie dostaniesz również w momencie, gdy do BIG InfoMonitor trafi informacja o opóźnieniu w spłacie Twoich zobowiązań (np. faktur za telefon czy kablówkę). Dzięki temu, możesz szybko wyjaśnić sprawę. Im krócej bowiem zalegasz ze spłatą, tym mniej to rzutuje na Twoją historię kredytową
- informacja o zmianie. Alert ten otrzymasz, gdy do BIK wpłynie informacja o zamknięciu zobowiązania finansowego na Twoje dane (np. kredytu, karty kredytowej czy limitu odnawialnego). Otrzymasz też wiadomość np. w sytuacji, gdy BIG InfoMonitor otrzyma aktualizację informacji o zaległości w spłacie Twoich zobowiązań, a także informację o ich terminowej spłacie
- komunikat cykliczny. Wysyłany jest raz w miesiącu. Zawiera potwierdzenie, że nie odnotowano nowego kredytu na Twoje dane oraz nie wpłynęło żadne zapytanie
Alerty BIK: czy warto?
Zastanawiałem się kiedyś, czy jestem w stanie wymienić firmy lub instytucje, które mają moje dane (takie jak np. PESEL czy numer dowodu). Bank, wszelkiej maści urzędy, towarzystwo ubezpieczeniowe, operator telefoniczny, dostawca internetu, firma energetyczna, przychodnia, pracodawca, linia lotnicza, wypożyczalnia samochodów, hotel… Wymieniać można bardzo długo i podejrzewam, że ciężko będzie stworzyć kompletną listę miejsc, które mają dostęp do moich danych. Każda z tych firm/instytucji korzysta z systemów informatycznych. Wszędzie tam pracują dziesiątki, jeśli nie setki osób. Okazji do wycieku danych jest więc mnóstwo. Właśnie m.in. dlatego zdecydowałem się aktywować Alerty BIK.
Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich. To baza, do której na bieżąco raportuje dane blisko 750 instytucji. Mowa tu o wszystkich bankach komercyjnych i spółdzielczych, a także o SKOK-ach i największych na rynku firmach pożyczkowych. Choć mam świadomość, że część firm nie korzysta z BIK (mam tu na myśli zwłaszcza te mniejsze – „chwilówkowe”), to jednak i tak w mojej ocenie warto aktywować Alerty BIK.