fbpx

Kredyt i pożyczka to nie to samo! Oto najważniejsze różnice

Zdarza się, że niektóre osoby traktują na równi pojęcia „kredyt” i „pożyczka”. W praktyce są to jednak dwa zupełnie różne produkty. Czym różni się kredyt od pożyczki? Co musisz wiedzieć w tym temacie, aby rozsądnie z ich korzystać? Przeczytaj poniższy artykuł i pożyczaj pieniądze świadomie!

Pożyczka – co to jest?

Na początku przyjrzyjmy się pożyczce. To nic innego, jak forma zadłużenia i produkt finansowy, który umożliwia osobie zaciągającej pożyczkę dostęp do określonej sumy pieniędzy już od początku trwania umowy. Może być zaciągnięta na dowolny cel, który zazwyczaj nie jest weryfikowany na etapie zawierania umowy. Co ważne, przedmiotem umowy pożyczki mogą być zarówno środki pieniężne jak i rzeczy oznaczone co do gatunku. Jej warunki reguluje Kodeks Cywilny. Główną różnicą, w przeciwieństwie do kredytów, są strony umowy – w przypadku pożyczki może nią zostać każdy, kto posiada środki finansowe, a nie tylko bank.

Szczegółowe warunki pożyczki, w przypadku pożyczek o wartości powyżej 1000 złotych, określa umowa. Jej forma jest jednak dowolna. Sporym zaskoczeniem dla wielu osób jest fakt, iż nie musi ona określać sposobu spłaty danej pożyczki.

Kredyt – udzieli ci go tylko bank

Kredyt to bardziej skomplikowany i obwarowany prawnie produkt finansowy, którego udzielić może wyłącznie bank. Jego zasady reguluje ściśle Prawo Bankowe i zawierany jest, niezależnie od pożyczanej kwoty, w formie umowy, której przedmiotem mogą być, w przeciwieństwie do pożyczki, tylko środki finansowe. Kredyt udzielany jest najczęściej na określony cel. Tutaj następuje ścisła weryfikacja na późniejszych etapach – bank może sprawdzić i zazwyczaj sprawdza, czy zaciągnięte zobowiązanie faktycznie pokryło określony cel. Może zażądać w tym celu przedstawienia także odpowiednich dokumentów.

Cel kredytu, forma spłaty czy jego koszty – wszystko to bardzo dokładnie określa umowa, którą podpisujesz w wybranym oddziale banku. Spłata kredytu ma miejsce najczęściej w formie miesięcznych rat, a harmonogram spłaty jest elementem zawieranej umowy.

Kredyt to produkt finansowy, który bez wątpienia wymaga od osób zainteresowanych większej ilości formalności. Odczujesz to zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie warto już od samego początku uzbroić się w cierpliwość – na decyzję kredytową trzeba czekać znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku zaciągania pożyczki.

Kredyt czy pożyczka – co wybrać, by wyjść na tym jak najlepiej?

Jak widzisz, pożyczka to mniej formalne zobowiązanie, zaciągane najczęściej na jednorazowe zakupy czy sfinansowanie określonych usług. Udzielić jej może każdy, a jej przedmiotem nie muszą być pieniądze.

Kredyt natomiast to dobry wybór w przypadku długoterminowych inwestycji, większych zobowiązań oraz długotrwałych celów, do realizacji których konieczne nam będą jasno określone terminy, wysokości rat oraz koszty. Zawierany jest zawsze w banku, na podstawie szczegółowej umowy i po analizie finansowej oraz zdolności kredytowej osoby zainteresowanej zaciągnięciem zobowiązania.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Ciekawostki Finansowe | Blog o finansach osobistych
Logo