fbpx

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot? W tym kalkulatorze szybko sprawdzisz swoje prawa

Opóźnione bądź odwołane loty to jedna z większych zmór podróżujących. W takich sytuacjach warto mieć świadomość swoich praw. Poznaj narzędzie, które szybko pomoże ci przebrnąć przez labirynt praw pasażerów linii lotniczych. Dzięki niemu dowiesz się m.in. czy przysługuje ci odszkodowanie oraz w jakiej wysokości.

Opóźniony lub odwołany lot – musisz znać swoje prawa

W sytuacjach, kiedy lot jest opóźniony bądź odwołany najważniejsze, by znać swoje prawa. Mowa tutaj nie tylko o odszkodowaniu, ale i obowiązku zapewnienia posiłków, napojów czy noclegu. Wszystko zależy od tego, ile dany lot jest opóźniony czy z jakim wyprzedzeniem czasowym został odwołany.

Dla wielu z nas gąszcz przepisów w tej tematyce może być niezrozumiały. Zanim wpadniesz w panikę na lotnisku, skorzystaj z kalkulatora praw pasażerów linii lotniczych i bądź świadomy swoich praw!

Kalkulator praw pasażerów linii lotniczych – oblicz kwotę odszkodowania jakie ci przysługuje

Na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce, znajdziesz kalkulator praw pasażerów linii lotniczych. To bardzo intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu szybko obliczysz kwotę przysługującego ci odszkodowania czy poznasz swoje prawa w przypadku opóźnionych lotów.

WAŻNE: Do kalkulatora należy wprowadzić nazwy lotnisk w języku angielskim

Kalkulator praw pasażerów linii lotniczych

Przykład: załóżmy, że twój lot z Warszawy do Paryża jest odwołany. Wchodzisz na stronę ECK, podajesz lotnisko wylotu i przylotu, a w następnym kroku podane masz rozwiązania, które muszą zaproponować ci linie lotnicze. W przypadku dystansu mniejszego niż 1500 km (np. Warszawa-Paryż), przysługuje ci zwrot kosztów biletu za część podróży, której nie można ukończyć; opcja zmiany trasy podróży tak, by jak najszybciej znaleźć się w miejscu docelowym (tutaj przysługują ci także posiłki i napoje, odpowiednio do czasu oczekiwania); bądź zmiana terminu podróży (nowy lot będzie ci przysługiwał na tych samych zasadach – taryfa, cena itd.). Na końcu znajdziesz także kwotę odszkodowania do jakiego jesteś uprawniony (w wyżej opisanym przypadku to max €250).

Od teraz nie musisz już zaprzątać sobie głowy przyswajaniem praw pasażerów w przypadku opóźnienia bądź odwołania lotów. Proces znalezienia odpowiednich informacji zajmuje kilka chwil i jest bardzo intuicyjny, a całe narzędzie proste w obsłudze i dostępne w twoim telefonie.

Problemy z bagażem lub odmowa przyjęcia na pokład? Sprawdź swoje prawa

Co więcej, kalkulator ten pozwala poznać także prawa w przypadku problemów z bagażem lub jeśli spotka cię odmowa przyjęcia na pokład z powodu braku miejsc. To kolejne niezbyt przyjemne sytuacje, z którymi może być ci się dane zmierzyć na lotnisku.

Nie znasz jeszcze Europejskiego Centrum Konsumenckiego? Ich strona internetowa to świetne kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy cenią sobie znajomość własnych praw podczas podróży, zagranicznych zakupów i transakcji czy wielu innych sytuacji życia codziennego, które wymagają znajomości aktualnych przepisów. Korzystaj, oszczędź czas i nerwy oraz ułatw sobie życie!

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Ciekawostki Finansowe | Blog o finansach osobistych
Logo