fbpx

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej, czyli jak korzystać z pieniędzy banku za darmo

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej to właściwie darmowy kredyt. Korzystasz z pieniędzy banku i jeśli zmieścisz się ze spłatą w terminie, to nie zapłacisz żadnych odsetek. W zależności od banku, taki okres bezodsetkowy może wynosić od 50 do 60 dni.

Chcesz założyć kartę kredytową? Sprawdź aktualne oferty z bonusami >

Jak działa okres bezodsetkowy?

Zasadę działania tego mechanizmu zilustruję przykładem mojej karty kredytowej, której okres bezodsetkowy wynosi 54 dni.

Cykl rozliczeniowy mojej karty kredytowej rusza 15. dnia każdego miesiąca i wynosi 30 dni. W tym czasie opłacam kartą zakupy, usługi, itp. Po zakończeniu cyklu rozliczeniowego otrzymuję od banku zestawienie transakcji z ostatnich 30 dni wraz z terminem spłaty. Mam na to 24 dni od czasu wygenerowania zestawienia. Jeśli spłacę całość zadłużenia w podanym terminie, wtedy bank nie naliczy mi odsetek.

Oznacza to, że jeśli skorzystam z karty już pierwszego dnia cyklu rozliczeniowego, to będę mógł bezpłatnie korzystać z pieniędzy banku aż przez 54 dni (30 dni cyklu rozliczeniowego + 24 dni na spłatę). Jeśli jednak skorzystałbym z karty w dwudziestym dniu cyklu rozliczeniowego, wtedy na spłatę zostanie mi już tylko 34 dni (pozostałych 10 dni cyklu rozliczeniowego + 24 dni na spłatę).

Oczywiście nie muszę spłacać całości zadłużenia, lecz tylko kwotę minimalną wskazaną przez bank. W takim przypadku bank naliczy mi jednak odsetki od pozostałego zadłużenia.

Tak to wygląda w praktyce

15 listopada
Pierwszy dzień cyklu rozliczeniowego mojej karty kredytowej
15 listopada
Płacę kartą kredytową na stacji benzynowej
20 listopada
Płacę kartą w sklepie spożywczym
12 grudnia
Opłacam kartą przejazd taksówką
15 grudnia
Koniec cyklu rozliczeniowego mojej karty kredytowej. Otrzymuję od banku zestawienie transakcji z ostatnich 30 dni wraz z terminem spłaty. Mam na to 24 dni.
8 stycznia
Do tego dnia spłacam całość kwoty zadłużenia i dzięki temu nie płacę żadnych odsetek. Druga opcja: spłacam tylko kwotę minimalną i płacę odsetki od pozostałego zadłużenia.

Co warto wiedzieć o okresie bezodsetkowym?

  • sprawdź w banku, jaki jest okres bezodsetkowy w przypadku twojej karty kredytowej oraz w którym dniu miesiąca rozpoczyna się okres rozliczeniowy
  • sprawdź, jakie transakcje nie wliczają się do okresu bezodsetkowego. Mogą to być np. wypłaty z bankomatów (jeśli ważne są dla ciebie koszty, to odradzam wyciąganie pieniędzy z karty kredytowej w ten sposób)
  • nie czekaj do ostatniej chwili ze spłatą. Zrób to na tyle wcześnie, aby mieć pewność, że pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku karty przed upłynięciem okresu bezodsetkowego

Chcesz założyć kartę kredytową? Sprawdź aktualne oferty z bonusami >

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Ciekawostki Finansowe | Blog o finansach osobistych
Logo