fbpx

Tak przebiega oszustwo „na pracownika banku”. Opublikowano nagranie rozmowy

Serwis Niebezpiecznik.pl opublikował nagranie przedstawiające przebieg popularnego w ostatnim czasie oszustwa „na pracownika banku”. Rozmowę nagrał jeden z czytelników serwisu, do którego zadzwonili złodzieje. Dzięki temu mamy okazję przekonać się, jak wyrafinowane sposoby stosują oszuści.

Nagranie przedstawiające rozmowę ze złodziejami, którzy od miesięcy oszukują Polaków, odsłuchasz na Youtube. SPRAWDŹ >

Oszustwo na „pracownika banku” – przebieg

Niebezpiecznik.pl – serwis zajmujący się bezpieczeństwem w sieci – w swoim artykule opisuje zaś metodę działania oszustów.

W skrócie: oszuści mogą pozyskać Twoje dane z wycieku. Imię, nazwisko, numer telefonu i ostatnie cztery cyfry karty płatniczej mogą ukraść np. ze sklepu internetowego, w którym robiłeś zakupy. Mając takie dane dzwonią do Ciebie korzystając z metody podszycia się pod numer banku. Podczas rozmowy twierdzą, że bank odnotował podejrzaną transakcję na Twoim koncie i – „zgodnie z regulaminem” – pracownik działu technicznego banku musi przeskanować Twój telefon pod kątem wirusów. Następnie poprzez aplikacje Teamviewer QuickSupport lub Anydesk (jeśli ich nie masz, zostaniesz poproszony o instalację) przestępcy przejmują kontrolę nad rachunkiem i z Twoją nieświadomą pomocą okradają konto.

Jak się nie dać oszukać

  • jeśli masz wątpliwości, czy rozmawiasz z pracownikiem banku, przerwij rozmowę i zadzwoń na infolinię, aby potwierdzić, czy to był przedstawiciel banku. Numer infolinii weź z oficjalnej strony banku
  • nigdy nie instaluj żadnych aplikacji, do których namawia cię dzwoniąca osoba
  • nikomu nie podawaj loginu i hasła do bankowości elektronicznej. Pracownik banku nigdy cię o to nie poprosi (podobnie jak o pełny numer Twojej karty, daty ważności i kodu CVV2/CVC2)
  • nie potwierdzaj operacji, których sam nie zlecasz lub ich nie rozumiesz

Nie trzymaj wszystkich oszczędności w jednym miejscu

Osobiście stosuję również zasadę dywersyfikacji. Nigdy nie trzymam wszystkich oszczędności w jednym miejscu, aby w razie kradzieży nie zostać bez środków. Warto więc przelać część pieniędzy na konto w innym banku. Listę polecanych kont możesz przejrzeć tutaj >

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Ciekawostki Finansowe | Blog o finansach osobistych
Logo