fbpx

Wakacje kredytowe: odpowiedzi na ponad 50 pytań + kalkulator

Ustawowe wakacje kredytowe to swoisty „urlop” od kredytu hipotecznego, podczas którego możemy zawiesić jego spłatę nawet na 8 miesięcy.

Pod adresem wakacjekredytowe.eu znajdziesz odpowiedzi na ponad 50 pytań o wakacje kredytowe. Jak informuje autor strony (na co dzień zajmujący się kredytami hipotecznymi), jego podsumowanie to efekt konsultacji z prawnikami i pytań zadanych kilkunastu bankom. 

Kalkulator oszczędności

Oprócz części opisowej, na stronie znajdziesz kalkulator. Pokaże on oszczędności na odsetkach – o ile oczywiście zdecydujesz się skorzystać z wakacji, a zgromadzony kapitał przeznaczyć na nadpłatę kredytu. W kalkulatorze dostępnych jest kilka scenariuszy. Najbardziej opłacalny to ten z nadpłaceniem kredytu kapitałem zgromadzonym podczas wakacji a następnie regularnym nadpłacaniu.

Wakacje kredytowe

Wnioski o zawieszenie rat kredytów hipotecznych w PLN można składać do banków od 29 lipca 2022 r. Wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia. Maksymalnie można zawiesić spłatę rat (część odsetkowa i kapitałowa) przez 8 miesięcy:

  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia – 30 września 2022 r.;
  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 października – 31 grudnia 2022 r.;
  • maksymalnie 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów

Jak informuje ministerstwo finansów, jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe nie powodują anulowania rat kredytu, lecz ich przesunięciu w czasie i wydłużeniu okresu kredytowania.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Ciekawostki Finansowe | Blog o finansach osobistych
Logo