fbpx

Wspólne konto bankowe przez internet. Gdzie założyć i co warto wiedzieć?

Wspólne konto bankowe przez internet bez wychodzenia z domu? To możliwe. Zobacz, gdzie i jak założysz konto z drugą osobą, nie tracąc czasu na wizytę w banku. Z powodzeniem załatwisz to online, z poziomu swojej kanapy i o dowolnej porze.

Wspólne konto bankowe przez internet – jak i gdzie założyć? 

PKO BP

Na etapie wyboru wspólnego konta online warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje klientom bank PKO BP. To obecnie jedyny bank, gdzie już na etapie składania wniosku zaznaczasz opcję wspólnego konta bankowego. Upraszcza to mocno formalności i zmniejsza ilość dokumentów, jaką musisz wypełnić.

Co więcej, wszystko odbywa się całkowicie online, a jedyne co musisz potem zrobić wraz z ze wskazaną osobą, to podpisanie dokumentów dostarczonych przez kuriera na wskazany wcześniej, wspólny adres. 

Typ konta wybierzesz już podczas wypełniania wniosku online na stronie PKO BP

mBank

Godną uwagi ofertą jest także wspólne konto bankowe przez internet w mBanku. Co prawda konieczne jest tutaj założenie najpierw konta indywidualnego, a potem dopisanie drugiej osoby jako współposiadacza (poprzez złożenie wniosku o dopisanie współposiadacza rachunku). Wszystkie te kroki wykonasz jednak bez wychodzenia z domu.

Gdy już będziesz mieć konto w mBanku, wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej, kliknąć w zakładkę Pomoc i w sekcji Załatw swoje sprawy wybierz opcję Dopisz lub odpisz współposiadacza.

Zaloguj się do serwisu transakcyjnego mBanku i wybierz opcję „Dopisz lub odpisz współposiadacza”

Pokrewieństwo czy stan cywilny? To nie ma znaczenia!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aby założyć wspólne konto bankowe wcale nie trzeba być małżeństwem. Co więcej, dwie osoby nie muszą być nawet spokrewnione. Ważne są tutaj inne kwestie. Osoby chcące założyć wspólny rachunek bankowy muszą mieć ten sam status dewizowy, być pełnoletnie, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i posiadać ten sam kraj rezydencji podatkowej. To cztery warunki, jakie trzeba spełnić, aby założyć wspólny rachunek.

Te kwestie wymagają zgody obydwu stron

Posiadając wspólny rachunek, bez żadnych ograniczeń zarządzasz zgromadzonymi na nim środkami finansowymi. Każdy ze współposiadaczy może mieć własną kartę debetową oraz indywidualny dostęp do bankowości internetowej. Są jednak działania, które wymagają zgodnego oświadczenia. Należy do nich np. wniosek o udzielenie kredytu odnawialnego, zmiana postanowień umowy czy wniosek o udzielenie pełnomocnictwa do wspólnego rachunku. Nie obawiaj się więc, że współposiadacz zaciągnie kredyt czy ustanowi pełnomocnika do konta w tajemnicy przed tobą. 

Wspólne konto a śmierć współposiadacza

Już na etapie składania wniosku warto wiedzieć, że w przypadku śmierci jednego ze współposiadaczy możesz korzystać z konta na dotychczasowych zasadach. Co ważne, nadal figuruje ono wtedy jako rachunek wspólny i nie ma możliwości przekształcenia go w rachunek indywidualny. Masz jednak możliwość zamknięcia konta i założenia nowego, indywidualnego. Minusem są tutaj jednak konieczne formalności oraz nowy numer konta bankowego.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Ciekawostki Finansowe | Blog o finansach osobistych
Logo