Skradziony bądź zgubiony dowód osobisty to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Jedno jest pewne – warto zareagować od razu. Im szybciej bowiem podejmiemy odpowiednie kroki, tym mniejsze szkody nam grożą. Poznaj najważniejsze kwestie, by działać natychmiast!
Sprawa jest poważna
Dowód osobisty to dokument, który nosimy ze sobą praktycznie zawsze. Zawiera on nasze podstawowe dane, a jego zgubienie bądź kradzież może rodzić poważne problemy. Mowa tutaj przede wszystkim o zaciąganiu pożyczek czy zawieraniu umów z wykorzystaniem naszych danych.
Z wykorzystaniem twojego dowodu osobistego można posunąć się także do otwarcia konta w banku i zaciągnięcia zobowiązań. Niestety to dość częsta praktyka nieuczciwych osób, dlatego utracony dowód osobisty powinieneś zgłosić jak najszybciej.
Te kroki należy podjąć
- utracony dowód osobisty należy najpierw zgłosić w swoim banku lub w takim, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami (listę takich instytucji sprawdzisz tutaj). Dużym ułatwieniem jest fakt, że każdy z banków w Polsce uczestniczy w systemie Dokumenty Zastrzeżone. Oznacza to, że zgłoszenie utraty dowodu w jednym banku oznacza automatyczne przekazanie danych do wszystkich użytkowników systemu. Jak informuje Związek Banków Polskich, utratę dokumentu najlepiej zgłosić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (ale tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości)
Związek Banków Polskich podkreśla, że utracone dokumenty tożsamości powinny zastrzegać w bankach nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają
- kolejnym krokiem jest zgłoszenie utraty dowodu w dowolnym urzędzie gminy lub przez internet. Dostaniesz wtedy zaświadczenie o utracie dokumentu, którym możesz posługiwać się przez dwa miesiące. Szczegóły znajdziesz tutaj
- jeśli utraciłeś dowód za granicą, fakt ten powinieneś zgłosić w konsulacie
- jeśli do utraty dowodu doszło w wyniku przestępstwa, wtedy powinieneś również powiadomić policję. W takim przypadku, nie musisz już zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy
Nie wiesz czy zgubiłeś dowód? Zawieś go czasowo
Zdarzają się również sytuacje, w których nie masz dowodu osobistego, ale nie jesteś pewien czy doszło do zagubienia dokumentu. Rozsądnym rozwiązaniem jest wtedy czasowe zawieszenie dowodu osobistego, które może trwać maksymalnie 14 dni. W tym czasie, jeśli zguba się znajdzie, możesz go odwiesić. Jeśli tego nie dokonasz, po upływie dwóch tygodni dokument automatycznie zostanie unieważniony.
Ważne: z tej opcji możesz skorzystać tylko w przypadku e-dowodu (dowodu z warstwą elektroniczną wydanego po 4 marca 2019 roku).
Nowy dowód
Zgłaszając utratę dowodu osobistego warto od razu złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Wniosek złożysz w dowolnym urzędzie gminy – niezależnie od miejsca zameldowania.
Co ważne, wyrobienie zgubionego dowodu osobistego jest w naszym kraju bezpłatne. Nie obawiaj się więc dodatkowych kosztów i jak najszybciej rozwiąż zaistniałą sytuację.